National News Politics

List of MPs and how they voted in Parliament

Final vote tally Yes=317, No=97, Abstain=2

 

NAME

CONSTITUENCY DISTRICT VOTE
ABABIKU JESCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ADJUMANI YES
ABACANON GUTOMOI ERUTE COUNTY NORTH LIRA NO
ABALA DAVID NGORA COUNTY NGORA YES
ABIGABA CUTHBERT MIREMBE KIBALE COUNTY KAMWENGE YES
ABIRIGA IBRAHIM Y.A. ARUA MUNICIPALITY ARUA YES
ACHEN CHRISTINE AYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ALEBTONG YES
ACHIA REMIGIO PIAN COUNTY NAKAPIRIPIRIT YES
ACHIA TERENCE NACO BOKORA COUNTY NAPAK YES
ACHIENG SARAH OPENDI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TORORO YES
ACHIRO LUCY OTIM ARUU NORTH COUNTY PADER NO
ACIDRI JAMES MARACHA EAST COUNTY MARACHA NO
ACOM JULIUS BUA OTUKE COUNTY OTUKE YES
ADEKE ANNA EBAJU FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE NO
ADOA HELLEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SERERE YES
ADOME BILDAD MOSES JIE COUNTY KOTIDO NO
ADONG LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NWOYA NO
AGABA ABBAS MIGISHA KITAGWENDA COUNTY KAMWENGE YES
AJILO MARIA GORETTI ELOGU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABERAMAIDO YES
AKAMBA PAUL BUSIKI COUNTY NAMUTUMBA YES
AKAMPURIRA PROSSY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBANDA YES
AKELLO JUDITH FRANCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AGAGO NO
AKELLO LILLY YES
AKELLO LUCY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURU NO
AKELLO SILVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OTUKE NO
AKENA JAMES MICHAEL JIMMY LIRA MUNICIPALITY LIRA NO
AKOL ANTHONY KILAK NORTH COUNTY AMURU
AKORA MAXWELL MARUZI COUNTY APAC NO
AKUGIZIBWE LAWRENCE MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO YES
AKURUT VIOLET ADOME DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KATAKWI YES
ALEPER AACHILLA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOTIDO YES
ALERO TOM AZA WEST MOYO COUNTY MOYO YES
ALI MOSES ADJUMANI WEST COUNTY ADJUMANI YES
ALIONI YORKE ODRIA ARINGA SOUTH COUNTY YUMBE YES
ALUM SANTA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OYAM NO
ALYEK JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOLE YES
AMEEDE AGNES DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PALLISA YES
AMERO SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURIA NO
AMODING MONICAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KUMI NO
AMONG ANNITA ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKEDEA YES
AMONGI BETTY ONGOM OYAM COUNTY SOUTH OYAM YES
AMONGIN JACQUILINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NGORA YES
AMORU PAUL DOKOLO NORTH COUNTY DOKOLO YES
AMULE DOREEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMOLATAR YES
ANGELLA FRED MOROTO MUNICIPALITY MOROTO YES
ANGUNDRU MOSES TEREGO WEST COUNTY ARUA YES
ANGURA FREDRICK TORORO SOUTH COUNTY TORORO YES
ANITE EVELYN KOBOKO MUNICIPALITY KOBOKO YES
ANYAKUN ESTHER DAVINIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKAPIRIPIRIT YES
ANYWARACH JOSHUA CARTER PADYERE COUNTY NEBBI NO
AOGON SILAS KUMI MUNICIPALITY KUMI NO
AOL BETTY OCAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GULU NO
AOL JACQUELINE RAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NEBBI YES
ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON VURRA COUNTY ARUA YES
ARIKO HERBERT SOROTI MUNICIPALITY SOROTI NO
ARINAITWE RWAKAJARA WORKERS REPRESENTATIVES YES
ARINDA GORDON KAKUUNA BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY BUSHENYI YES
ASABA NSABIMANA PAUL KYAKA NORTH COUNTY KYEGEGWA YES
ASAMO HELLEN GRACE PERSONS WITH DISABILITIES YES
ASIIMWE EVERLYNE UPDF REPRESENTATIVE YES
ASIKU ELLY ELIAS KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO YES
ASINDE BRENDA SUUBI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IGANGA YES
ATIANG STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOROTO YES
ATIKU BENARD AYIVU COUNTY ARUA NO
ATIM BEATRICE ANYWAR KITGUM MUNICIPALITY KITGUM YES
ATIM JOY ONGOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LIRA NO
ATIM OGWAL CECILIA BARBARA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE DOKOLO NO
ATUHAIRE JACKLET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA YES
AVARA JANE YES
AWOR BETTY ENGOLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE APAC YES
AYAKA ROSE ATIMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MARACHA YES
AYEBAZIBWE JASTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO YES
AYEPA MICHAEL LABWOR COUNTY ABIM YES
AYOO TONNY KWANIA COUNTY APAC YES
AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMWENGE YES
BABA JAMES BOLIBA KOBOKO COUNTY KOBOKO YES
BABIRYE JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE YES
BABIRYE KITYO SARAH YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL YES
BABIRYE MARY KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA NO
BABIRYE VERONICA KADOGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE YES
BAFAKI GORDON KAZO COUNTY KIRUHURA YES
BAGIIRE AGGREY HENRY BUNYA COUNTY WEST MAYUGE YES
BAGOOLE JOHN NGOBI LUUKA NORTH COUNTY LUUKA YES
BAGUMA SPELLANZA MUHENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYENJOJO YES
BAHATI DAVID NDORWA COUNTY WEST KABALE YES
BAKABULINDI CHARLES WORKERS REPRESENTATIVES YES
BAKIREKE NAMBOOZE BETTY MUKONO MUNICIPALITY MUKONO NO
BALYEKU MOSES GRACE JINJA MUNICIPALITY WEST JINJA YES
BANGIRANA ANIFA KAWOOYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SSEMBABULE YES
BARYAYANGA ANDREW AJA KABALE MUNICIPALITY KABALE NO
BARYOMUNSI CHRIS KINKIZI COUNTY EAST KANUNGU YES
BASEKE FRED NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA YES
BATEGEKA LAWRENCE HOIMA MUNICIPALITY HOIMA YES
BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE YES
BEBONA BABUNGI JOSEPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNDIBUGYO YES
BIGIRWA NORAH NYENDWOHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULIISA NO
BINTU LUKUMU JALIA N. DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASINDI YES
BIRAAHWA MUKITALE BULIISA COUNTY BULIISA ABSTAINED
BIRUNGI CAROLYN NANYONDO KYAMUSWA COUNTY KALANGALA YES
BITANGARO SAM KWIZERA BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO YES
BUKENYA MICHEAL IGA BUKUYA COUNTY MUBENDE YES
BURUNDO MUSINGO ALEX BULAMBULI COUNTY BULAMBULI YES
BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSHENYI YES
BUTIME TOM MWENGE CENTRAL COUNTY KYENJOJO YES
BUTURO NSABA BUFUMBIRA COUNTY EAST KISORO YES
BWINO FRED KYAKULAGA KIGULU COUNTY NORTH IGANGA YES
BYABAGAMBI JOHN IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA YES
BYANDALA ABRAHAM JAMES KATIKAMU COUNTY NORTH LUWEERO YES
BYARUGABA ALEX ISINGIRO COUNTY SOUTH ISINGIRO YES
BYEKWASO FLAVIA (LT COL.) UPDF REPRESENTATIVE YES
BYIBESHO SAM KISORO MUNICIPALITY KISORO YES
CENTENARY FRANCO ROBERT KASESE MUNICIPALITY KASESE NO
CHEKAMONDO RUKIYA KULANY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAPCHORWA YES
CHEKWEL LYDIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KWEEN YES
CHELIMO REUBEN PAUL KONGASIS COUNTY BUKWO YES
CHEMUTAI EVERLYN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKWO NO
CHEPTORIS SAM MANGUSHO KAPCHORWA MUNICIPALITY KAPCHORWA YES
DHAMUZUNGU GEOFREY BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE YES
DIRI BABA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOBOKO YES
DRIWARU ZAITUN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YUMBE YES
DUJANGA SIMON GIW OKORO COUNTY ZOMBO YES
DULU ANGEL MARK ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI
ECWERU MUSA FRANCIS AMURIA COUNTY AMURIA YES
EGUNYU NANTUME JANEPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA YES
EITUNGANANE ESIANGU KENNETH SOROTI COUNTY SOROTI NO
ELOTU COSMAS DAKABELA COUNTY SOROTI YES
ETUKA ISAAC JOAKINO UPPER MADI COUNTY ARUA YES
FUNGAROO KAPS HASSAN OBONGI COUNTY MOYO NO
GAFABUSA RICHARD MUHUMUZA BWAMBA COUNTY BUNDIBUGYO NO
GALABUZI DENNIS SSOZI BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO YES
GONAHASA FRANCIS BARNABAS KABWERI COUNTY KIBUKU YES
GUMA GUMISIRIZA DAVID IBANDA COUNTY NORTH IBANDA YES
GUME FREDRICK NGOBI BULAMOGI NORTH WEST COUNTY KALIRO YES
IGEME NABETA NATHAN SAMSON JINJA MUNICIPALITY EAST JINJA YES
IKOJO JOHN BOSCO BUKEDEA COUNTY BUKEDEA YES
ILUKOR CHARLES KUMI COUNTY KUMI YES
ISALA ERAGU VERONICA KABERAMAIDO COUNTY KABERAMAIDO YES
ISANGA MUSUMBA ISAAC BUZAAYA COUNTY KAMULI YES
KAAHWA TOPHACE BYAGIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA YES
KABAFUNZAKI HERBERT RUKIGA COUNTY KABALE YES
KABAGYENYI ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO YES
KABAIJE SHEILA MWINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRUHURA YES
KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW NAKAWA DIVISION KAMPALA YES
KAFABUSA WERIKHE MICHAEL BUNGOKHO COUNTY SOUTH MBALE YES
KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT NAKIFUMA COUNTY MUKONO YES
KAFUUZI JACKSON KARUGABA KYAKA SOUTH COUNTY KYEGEGWA YES
KAHONDA DONONZIO RUHINDA COUNTY MITOOMA YES
KAHUNDE HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRYANDONGO NO
KAJARA ASTON PETERSON MWENGE COUNTY SOUTH KYENJOJO YES
KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBARARA YES
KAKOOZA JAMES KABULA COUNTY LYANTONDE YES
KAKOOZA JOSEPH BUWEKULA COUNTY MUBENDE YES
KALEMBA CHRISTOPHER KAKUUTO COUNTY RAKAI YES
KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IBANDA YES
KALULE SSENGO EMMANUEL GOMBA EAST COUNTY GOMBA YES
KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA YES
KAMARA JOHN NIZEYIMANA BUFUMBIRA COUNTY NORTH KISORO YES
KAMATEEKA JOVAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITOOMA YES
KAMUGO PAMELA NASIYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDAKA YES
KAMUNTU EPHRAIM SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA YES
KAMUSIIME CAROLINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKIGA YES
KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT BUTEMBA COUNTY KYANKWANZI YES
KANGWAGYE STEPHEN BUKANGA COUNTY ISINGIRO YES
KARUBANGA DAVID KIGOROBYA COUNTY HOIMA YES
KARUHANGA GERALD KAFUREEKA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO
KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KANUNGU
KASAIJA MATIA BUYANJA COUNTY KIBAALE YES
KASIBANTE MOSES RUBAGA DIVISION NORTH KAMPALA NO
KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR BUGANGAIZI WEST COUNTY KIBAALE YES
KASOLO ROBERT IKI-IKI COUNTY BUDAKA YES
KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA NO
KASOZI JOSEPH MUYOMBA BUKOTO COUNTY MID-WEST LWENGO YES
KASULE ROBERT NANSANA MUNICIPALITY KAMPALA YES
KASUMBA PATRICK PADDY BUJENJE COUNTY MASINDI YES
KATALI LOY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE JINJA
KATO LUBWAMA PAUL RUBAGA DIVISION SOUTH KAMPALA NO
KATOTO HATWIB KATERERA COUNTY RUBIRIZI YES
KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE YES
KATUNTU ABDU BUGWERI COUNTY IGANGA NO
KATURAMU KIRIBEDDA HOOD PERSONS WITH DISABILITIES YES
KATUSABE GODFREY BUKONJO COUNTY WEST KASESE NO
KATUSHABE RUTH BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI YES
KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUHWEJU YES
KEMIREMBE PAULINE KYAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LYANTONDE YES
KESANDE GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBIRIZI YES
KHAINZA JUSTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA NO
KIBALYA HENRY. M BUGABULA COUNTY SOUTH KAMULI NO
KIBUULE RONALD MUKONO COUNTY NORTH MUKONO YES
KIIZA MONDAY ERNEST MASINDI MUNICIPALITY MASINDI YES
KIIZA STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYEGEGWA YES
KIIZA WINFRED DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASESE NO
KINOBERE HERBERT TOM KIBUKU COUNTY KIBUKU YES
KIPTERIT CHRISTOPHER UPE COUNTY AMUDAT YES
KISA STEPHEN BAKUBALWAYO LUUKA SOUTH COUNTY LUUKA YES
KISEMBO NOELINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE Kibaale YES
KITATTA ABOUD BUKOTO COUNTY WEST LWENGO YES
KITUTU KIMONO MARY GORETTI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MANAFWA YES
KIWANDA GODFREY MITYANA COUNTY NORTH MITYANA YES
KIWANUKA KEEFA KIBOGA EAST COUNTY KIBOGA YES
KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY BUKOMANSIMBI
KIZIGE MOSES . K BUGABULA COUNTY NORTH KAMULI YES
KOLUO ANDREW TOROMA COUNTY KATAKWI YES
KOMAKECH LYANDRO GULU MUNICIPALITY GULU NO
KOMUHANGI MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASONGOLA YES
KORETA IVAN (LT. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE
KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) UPDF REPRESENTATIVE YES
KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON BBAALE COUNTY KAYUNGA YES
KUNIHIRA AGNES WORKERS REPRESENTATIVES YES
KUSASIRA PEACE KANYESIGYE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO YES
KUTEESA PECOS ONESMUS UPDF REPRESENTATIVE YES
KUTESA SAM KAHAMBA MAWOGOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE YES
KWIYUCWINY GRACE FREEDOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ZOMBO YES
KYAGULANYI SENTAMU KYADONDO COUNTY EAST WAKISO NO
KYAMBADDE AMELIA ANNE MAWOKOTA COUNTY NORTH MPIGI YES
KYEYUNE HARUNA KASOLO KYOTERA COUNTY RAKAI YES
KYOMUHENDO JENNIFER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAGADI
LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE YES
LAMWAKA CATHERINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OMORO YES
LAMWAKA MARGRET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KITGUM YES
LANYERO MOLLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LAMWO YES
LOKERIS PETER CHEKWII COUNTY (KADAM) NAKAPIRIPIRIT YES
LOKERIS SAMSON DODOTH EAST COUNTY KAABONG YES
LOKII JOHN BAPTIST MATHENIKO COUNTY MOROTO YES
LOKODO SIMON DODOTH WEST COUNTY KAABONG YES
LOKORU ALBERT TEPETH COUNTY MOROTO YES
LOKWANG HILLARY IK COUNTY KAABONG YES
LOWILA C.D OKETAYOT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PADER NO
LUBEGA MEDARD SSEGGONA BUSIRO COUNTY EAST WAKISO
LUBOGO KENNETH BULAMOGI COUNTY KALIRO YES
LUFAFA NELSON BUTEMBE COUNTY JINJA YES
LUGOLOOBI AMOS NTENJERU COUNTY NORTH KAYUNGA YES
LUKYAMUZI DAVID KALWANGA BUSUJJU COUNTY MITYANA NO
LUTTAMAGUZI SEMAKULA NAKASEKE SOUTH COUNTY NAKASEKE NO
LYOMOKI SAM WORKERS REPRESENTATIVES NO
MACHO GEOFFREY BUSIA MUNICIPALITY BUSIA NO
MAFABI ISHMA YOUTH REPRESENTATIVE EASTERN YES
MAGANDA JULIUS SAMIA BUGWE COUNTY SOUTH BUSIA YES
MAGYEZI RAPHAEL IGARA COUNTY WEST BUSHENYI YES
MAKUMBI KAMYA HENRY MITYANA COUNTY SOUTH MITYANA YES
MANDERA AMOS BUYAMBA COUNTY RAKAI YES
MANGUSHO LAWRENCE CHEROP KWEEN COUNTY KWEEN YES
MASIKA APOLLO BUBULO COUNTY EAST MANAFWA YES
MASIKO WINFRED KOMUHANGI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKUNGIRI YES
MAWANDA MICHAEL IGARA COUNTY EAST BUSHENYI YES
MAYENDE STEPHEN DEDE BUKOOLI SOUTH COUNTY NAMAYINGO YES
MBABAALI MUYANJA BUKOTO COUNTYSOUTH LWENGO YES
MBAJU JACKSON BUSONGORA COUNTY SOUTH KASESE NO
MBALIBULHA TABAN KIBAZANGA BUGHENDERA COUNTY BUNDIBUGYO YES
MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUUKA YES
MBEIZA MARGARET KISIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALIRO YES
MBOGO KEZEKIA BUDAKA COUNTY BUDAKA YES
MBWATEKAMWA GAFFA KASAMBYA COUNTY MUBENDE NO
MIGADDE ROBERT NDUGWA BUVUMA ISLANDS COUNTY BUVUMA NO
MIREMBE LYDIA DAPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTAMBALA YES
MORIKU JOYCE KADUCU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOYO
MPUUGA MATHIAS MASAKA MUNICIPALITY MASAKA NO
MUDUKOI FRED ODUCHU BUTEBO COUNTY PALLISA YES
MUGEMA PETER IGANGA MUNICIPALITY IGANGA
MUGENI MILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTALEJA YES
MUGISA MUHANGA MARGARET BURAHYA COUNTY KABAROLE YES
MUGOYA KYAWA GASTER BUKOOLI COUNTY NORTH BUGIRI YES
MUGUME ROLAND RUKUNGIRI MUNICIPALITY RUKUNGIRI NO
MUHEIRWE DANIEL M. BUHAGUZI COUNTY HOIMA YES
MUHINDO HAROLD TONNY BUKONZO COUNTY EAST KASESE NO
MUKASA JULIUS OPONDO BUJUMBA COUNTY KALANGALA NO
MUKASA WILSON MURULI BUDYEBO COUNTY NAKASONGOLA YES
MUKISA ROBINA HOPE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMAYINGO YES
MUKODA JULIE ZABWE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MAYUGE YES
MUKULA FRANCIS AGULE COUNTY PALLISA YES
MULINDWA ISAAC SSOZI LUGAZI MUNICIPALITY BUIKWE YES
MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGA KAWEMPE DIVISION SOUTH KAMPALA
MUSANA ERIC BUYAGA EAST COUNTY KIBAALE YES
MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA RUBANDA COUNTY EAST KABALE YES
MUSOKE PAUL SEBULIME BUIKWE COUNTY NORTH BUIKWE YES
MUSOKE ROBERT BUDIOPE WEST COUNTY BUYENDE YES
MUTEBI DAVID RONNIE BUIKWE COUNTY SOUTH BUIKWE YES
MUTEBI NOAH WANZALA NAKASONGOLA COUNTY NAKASONGOLA YES
MUTONYI ROSE MASAABA BUBULO COUNTY WEST MANAFWA YES
MUTUUZO PEACE REGIS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNYANGABU YES
MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD BUTAMBALA COUNTY BUTAMBALA
MUYANJA JOHNSON SSENYONGA MUKONO COUNTY SOUTH MUKONO NO
MUYINGO JOHN CHRYSOSTOM BAMUNANIKA COUNTY LUWEERO YES
MWESIGE KASAIJA ADOLF BUNYANGABU COUNTY KABAROLE YES
MWESIGWA RUKUTANA RUSHENYI COUNTY NTUNGAMO YES
MWESIGYE FRED NYABUSHOZI COUNTY KIRUHURA YES
MWIJUKYE FRANCIS BUHWEJU COUNTY BUHWEJU NO
MWINE MPAKA YOUTH REPRESENTATIVE WESTERN YES
NABAKOOBA JUDITH NALULE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITYANA YES
NABAYIGA IDAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALANGALA YES
NABBANJA ROBINAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBAALE YES
NABULINDO KWOBA JANE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSIA NO
NAGGAYI NABILAH SEMPALA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMPALA
NAGWOMU MOSES MUSAMBA BUNYOLE EAST COUNTY BUTALEJA YES
NAIGAGA MARIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMUTUMBA YES
NAJJUMA SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASEKE YES
NAKATE LILLIAN SEGUJJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUWEERO YES
NAKAWUNDE SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MPIGI NO
NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBALE NO
NALULE SAFIA JUUKO PERSONS WITH DISABILITIES YES
NAMAYANJA FLORENCE BUKOTO COUNTY EAST MASAKA NO
NAMBESHE JOHN BAPTIST MANJIYA COUNTY BUDUDA NO
NAMOE STELLA NYOMERA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAPAK YES
NAMUGANZA PERSIS PRINCESS BUKONO COUNTY NAMUTUMBA YES
NAMUGWANYA BENNY BUGEMBE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUBENDE YES
NAMUJJU CISSY DIONIZIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LWENGO YES
NAMUKULA GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YES
NAMUYANGU KACHA JENIPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBUKU YES
NANDALA MAFABI NATHAN JAMES BUDADIRI COUNTY WEST SIRONKO NO
NANKABIRWA ANN MARIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYANKWANZI YES
NANKABIRWA RUTH SENTAMU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBOGA YES
NANSUBUGA ROSEMARY SENINDE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE WAKISO YES
NANTABA IDAH ERIOS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAYUNGA
NANYONDO VERONICA NAMAGANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKOMANSIMBI NO

Related posts

The bad loans that crippled Crane Bank

William Kalema

Stop crackdown on activists- EU, Amnesty International tells Government

admin

Mbarara District Chairman, MP Kajungu beef deepens

William Kalema

1 comment

Chris December 20, 2017 at 5:17 pm

Wonderful work guys.
How many MPs that did not vote? I mean who were not present in the house like Minister Nantaba?

Comments are closed.